Wspólnie świętujmy 100 urodziny BKS Iyengara
Zapraszamy w niedzielę 16 grudnia 2018 na urodzinowe warsztaty jogi, wykłady i pokazy prowadzone przez znakomitych instruktorów. Cały dochód z urodzinowych sesji przeznaczamy na wsparcie Projektu Bellur (bezpieczna woda, edukacja i opieka zdrowotna w wiosce Bellur i okolicach).
Program obchodów 100 urodzin Iyengara
Kiedy: 16 grudnia ( niedziela)
Gdzie: Szkoła Joga Bracka, ul. Bracka 25
9.00-12.00
Intensywny warsztat jogi prowadzony przez Joanną i Adama dla osób zaawansowanych oraz nauczycieli jogi. Opłata 150 zł
12.30-14.00
Spróbuj jogi. Zajęcia otwarte dla osób chcących rozpocząć przygodę z jogą;
-wykład o jodze, pokaz asan, poćwiczmy razem
Prosimy o zabranie stroju na zajęcia. Wstęp wolny.
15.00-16.30
Joga z Małgorzatą Pieczyńską
Lekcja jogi prowadzona przez znakomitą aktorkę praktykującą jogę od wielu lat.
Opłata za zajęcia 100 zł
17.00-18.00
Krótko o jodze Iyengara
Wykład, pokazy asan prowadzone przed doświadczonych instruktorów.
18.00-20.00
Pokaz tańca indyjskiego, licytacja na Bellur Project, poczęstunek.
Cały przychód uzyskany tego dnia przeznaczymy na zasilenie fundacji utworzonej przez Gurujiego B.K.S. Iyengara.
Bellur Krisznamaczar Sundararadża lyengar
Sztywny, schorowany nastolatek. Patykowate nogi, opadająca głowa, którą trudno utrzymać w pionie i która wydaje się za duża. Jedenaste z trzynaściorga dzieci wiejskiego nauczyciela. Indie, połowa lat trzydziestych ubiegłego wieku. Kilkadziesiąt lat później, w 2004 roku, według tygodnika Time, jeden ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Miliony sprzedanych książek, miliony ludzi praktykujących jogę według metody nazwanej jego nazwiskiem. Ten sam człowiek. Bellur Krisznamaczar Sundararadża lyengar, urodzony sto lat temu 14 grudnia w indyjskiej wiosce Bellur.
Nic nie zrobiło się samo. Nie było magicznego leku ani wygranej na loterii. Były lata intensywnej praktyki jogi, gdy niespodziewanie pojawiła się taka możliwość. Praktyka każdego dnia, nieraz po kilkanaście godzin. Zmiany przyszły szybko i były zachętą do dalszych ćwiczeń, a z czasem także i studiów.
Korzyści płynące z jogi Iyengara
Najpierw okazało się, ze ludzkie ciało ma ogromny potencjał i wielkie zdolności do autoregeneracji. Początkowo z trudem prostujesz plecy czy kolana, a potem to staje się naturalne i łatwe. Już nie wysuwasz barków do przodu, nie zapada się twoja klatka piersiowa. Z czasem zauważasz, że zmienia się sposób, w jaki oddychasz. Zmienia się twoja życiowa powierzchnia płuc. Dotleniony, lepiej odżywiony mózg też zaczyna sprawniej pracować. Dostrzegasz, że zmienia się twoje samopoczucie. A stąd już tylko krok do kolejnej obserwacji – choć dla wielu ludzi to odkrycie wciąż do wykonania – że ciało i umysł są mocno związane ze sobą.
Inaczej czujesz się siedząc ze zwieszoną głową, z zapadniętą klatką piersiową, a zupełnie inaczej, gdy porządnie wyprostujesz plecy, poczujesz przestrzeń w klatce piersiowej i staniesz mocno na ziemi. Im słabsze ciało, tym mocniej nami rządzi, mawiał Jean-Jacques Rousseau. Warto mieć ciało jako sprzymierzeńca – zwłaszcza, gdy nie ma innego.
Każdy może ćwiczyć
Po jogę sięgają korporacje i sportowcy. Ćwiczą panie, unikające słowa joga, a praktykują regularnie i mówią, że po tej gimnastyce dobrze się czują. Ćwiczą panowie, nazywający to treningiem. Sięga po jogę oficer, którzy bierze wszystko, co działa i jest skuteczne. Bo warto umieć zasnąć w każdych warunkach, w najbardziej warczącym śmigłowcu – jeśli akurat na sen jest czas i gdy nie wiadomo, kiedy będzie następna okazja. Warto też umieć obserwować, to co obserwować się chce i nie rozpraszać się.
…bo joga poprawia koncentrację
Gdy ciało i umysł są razem jesteś skoncentrowany i nie wracasz sprawdzić, czy drzwi są zamknięte, a żelazko wyłączone. Jeśli twoja uwaga tam była, w trakcie wykonywania tej czynności, to po prostu to wiesz. Czasem uwaga odpływa, to naturalne. Gdy to wiesz, po prostu praktykujesz jogę dalej. Wiesz, co robi twoje ciało. Obserwujesz, bo za każdym razem jest to nowa sytuacja. Never repeat, jak pisze BKS lyengar w książce „Light on Life”.
Joga harmonizuje umysł i ciało
Szkoda życia na autopilot. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna, która wymaga koncentracjo do nauki nowych czynności, a przede wszystkim angażuje naszą świadomą uwagę, usprawnia funkcje umysłowe, wzmacnia połączenia synaptyczne i zapobiega procesom degradacyjnym związanym z wiekiem. Korzysta ciało. Korzysta umysł. Korzysta człowiek, który jest harmonijną jednością ciała i umysłu. A jedność, połączenie – to tylko niektóre ze znaczeń słowa joga.
Ty też możesz ćwiczyć jogę
I już nie mów: bo ja tak mam. Mam w tej chwili, ale jeśli to mi nie służy, to tylko ode mnie zależy, co z tym zrobię. Zamień wymówki w motywację. Pierwszy krok bywa trudny. Ale gdy już człowiek wejdzie na matę, jakoś to dalej idzie. A potem okazuje się, że i mata nie jest potrzebna. Wystarczy ciało, oddech i nasza uwaga, która za tym oddechem podąża. Zaczynasz żyć bardziej świadomie. Zaczynasz doceniać to, co masz. Zaczynasz widzieć, że masz naprawdę dużo i możesz dzielić się z innymi. Przeczytaj artykuł Jak zacząć ćwiczyć jogę? >
Tekst: ©Beata Błaszczyk