| Adam Ramotowski |
Kwiat lotosu (padmasana) to jedna z bardziej charakterystycznych pozycji w jodze. Jest znana nawet osobom, które z ćwiczeniami fizycznymi i duchowymi mają niewiele wspólnego. Nic dziwnego, ponieważ to dla joginów podstawowa asana. Pozycja kwiatu lotosu, mimo popularności, potrafi sprawić początkującym wiele problemów. Nie powinno się jednak poddawać, ponieważ asana niesie wiele pozytywnych skutków i wzmacnia energię organizmu.
Alegoria kwiatu lotosu w jodze
Kwiat lotosu (padma) ma bardzo dużą wartość metafizyczną dla joginów. Jest symbolem czystości, zarówno duchowej, jak i fizycznej. Roślina unosi się na wodzie i rośnie w stronę słońca. Asana kwiatu lotosu jest symbolicznym nawiązaniem do lilii, która dryfuje po powierzchni wody, mimo przeciwności.
Pełni ona w kulturze Indii również funkcje dekoracyjną oraz jest dodawana do sałatek, ponieważ każda część rośliny nadaje się do jedzenia. Kwiat lotosu symbolizuje także duchową równowagę, delikatność i harmonię. Jest doskonałym symbolem filozofii joginów, u której podstaw leży wewnętrzna spójność, czakry i duchowe przebudzenie.
Asana, która nie musi być trudna
Można spotkać się z opinią, że pozycja kwiatu lotosu jest przeznaczona jedynie dla zaawansowanych lub średnio zaawansowanych praktyków jogi. Nie jest to jednak prawdą, bo odpowiednie przygotowanie, umożliwi wykonanie asany nawet przez początkujących joginów. Przed próbą wykonania pozycji, powinno się dobrze przygotować biodra, uda oraz kolana. Pomocne będę podstawowe pozycje stojące, siady i skręty.
Zapoznaj się z ofertą zajęć jogi dla początkujących
Jak w każdej innej asanie, w pozycji kwiatu lotosu należy oddychać przeponą. Oddech powinien być głęboki oraz spokojny i wyciszający. Sama pozycja jest bardzo podobna do siadu po turecku. Różnica polega na ułożeniu stóp, które w kwiecie lotosu powinny spoczywać na udach, jak najbliżej pępka. Ponadto powinny być skierowane wewnętrzną stroną do góry. Przyjmują przez to pozycję trójkąta. Zgodnie z buddyjską filozofią, trójkąt tworzą wiedza, działanie oraz wola, a więc wszystko czego potrzeba do życia w zgodzie ze sobą oraz w harmonii z naturą.
W prawidłowo wykonanej asanie, kręgosłup jest wyprostowany i wyciągnięty ku górze, a ręce są odwrócone wewnętrzną stroną do góry i spoczywają na udach.
Sprawdź zajęcia jogi na kręgosłup
Oczy powinny być zamknięte, ponieważ umożliwia to większe skupienie i kontakt w wewnętrznym „ja”.
Jednymi przeciwwskazaniami do praktykowania kwiatu lotosu są urazy kostek lub kolan. Ze względu na ułożenie ciała w asanie, urazy mogą powodować ból lub dyskomfort. Jeżeli mamy wątpliwości czy wykonujemy pozycję w prawidłowy sposób, warto udać się na lekcje jogi i zasięgnąć porady bardziej doświadczonego nauczyciela jogi.
Korzyści z wykonywania pozycji kwiatu lotosu w jodze
Regularne wykonywanie asany kwiatu lotosu niesie ze sobą szereg pozytywnych korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim jest to odprężenie całego organizmu, oczyszczenie umysłu i uspokojenie oddechu. Fizycznie, pozycja pomaga rozciągnąć często spięte mięśnie ud, kolan i stóp. Ponadto wzmacnia kręgosłup i utrwala prawidłową wyprostowaną postawę.
Pozycja kwiatu lotosu jest często polecana kobietom w ciąży, ponieważ przygotowuje odpowiednie partie mięśni do porodu oraz osobom, którym dokucza rwa kulszowa.
Zainteresuje Cię również: Zajęcia jogi dla kobiet
Jak każdy stretching, asana wzmacnia i rozciąga zastałe mięśnie. Poza pozytywnym wpływem na nasze ciało, regularne wykonywanie kwiatu lotosu, pozwala osiągnąć harmonię duchową, ale nie powoduje przy tym otępienia. Wręcz przeciwnie, umysł praktykującego jogina jest czujny i bystry, ponieważ joga nie zamyka go na świat, ale otwiera i relaksuje.
Niewątpliwie warto zgłębić tajniki kwiatu lotosu, ponieważ to jedna z najbardziej alegorycznych asan. Niesie ze sobą niebywałe przesłanie i jest idealną pozycją do głębokiej medytacji, która pozwoli odnaleźć wewnętrzną harmonię i doprowadzi do duchowego przebudzenia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Joga i pilates to zbliżone do siebie aktywności, jednak występują pomiędzy nim i pewne kluczowe różnice. Artykuł odpowiada na pytanie czym się różni pilates od jogi
Pozycja jogi pies z głową w dół, czyli Adho mukha svanasana, to jedna z podstawowych asan w jodze. To pozycja stojąca z podporem na rękach