| Adam Ramotowski |
Joga dynamiczna, czyli potocznie nazywana joga power – czy to brzmi znajomo? A może całkiem obco? Warto wiedzieć czym jest, komu jest polecana. Czy pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej w stosunkowo krótkim czasie? Zapraszamy do lektury.
Joga dynamiczna Jak to wygląda w praktyce? Asany, czyli pozycje jogi wykonywane są w sposób płynny, przechodząc z pozycji do pozycji w rytm oddechu. Kolejność wykonywanych asan nie jest przypadkowa, następna wynika z poprzedniej i tak dalej tworząc logiczny ciąg zdarzeń. Poprzez harmonijną współpracę różnych części ciała tworzy się „ nowy ład” w ciele. Uruchamiając zablokowane miejsca odzyskuje się utraconą kontrolę i swobodę w każdym stawie. Joga dynamiczna poprzez dość szybkie i płynne przejścia z pozycji do pozycji pozwala na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej.
Joga power – dla kogo?
Polecana jest w szczególności osobom, które:
- posiadają słabą kondycję fizyczną,
- chcą w tym samym czasie kształtować sylwetkę oraz samoświadomość,
- preferują intensywne ćwiczenia fizyczne.
Przeciwwskazaniem do ćwiczenia jogi dynamicznej jest ciąża, niewydolność układu oddechowego i krwionośnego. Jeżeli chciałabyś/chciałbyś rozpocząć przygodę z dynamiczną jogą ale masz wątpliwości czy Twoje ciało jest do tego przystosowane, opowiedz o swoich wątpliwościach instruktorowi jogi.
Jakie atuty posiada joga dynamiczna?
Przede wszystkim jest to doskonała aktywność fizyczna dla tych osób, które preferują dynamiczne, szybkie i wymagające zajęcia, doskonale wspomagające oraz wspierające pracę układu krwionośnego i oddechowego. Dodatkowym atutem jest to, że już po kilku zajęciach odczujemy komfort psychiczny osiągnięty dzięki zmniejszeniu ilości hormonu stresu w organizmie. Ponadto aktywność poprawia wytrzymałość ćwiczącego oraz sprawia, że ciało jest bardziej elastyczne. Ale to nie wszystko! Stosowanie specjalnych technik oddechowych podczas ćwiczenia poprawiają natlenienie komórek, co wpływa pozytywnie zarówno na całe ciało ćwiczącego, jak i na jego umysł.
Sprawdź wyjazdy z jogą organizowane przez Szkołę Jogi Foksal i Bracka
Efekty z praktyki jogi dynamicznej ?
- wzmacnianie ciała,
- poprawa elastyczności,
- redukcja stresu.
Joga dynamiczna czy trening cardio?
Mimo tego, że dyscypliny te są dość często porównywane, ich cele są różne. Dynamiczna joga pozwala na spalenie mniejszej liczby kalorii niż ćwiczenia cardio, jednak w przeciwieństwie do ćwiczeń aerobowych pozwala w stosunkowo krótkim czasie na ujędrnienie ciała oraz rozwinięcie masy mięśniowej. Joga dynamiczna to najlepszy sposób na zastąpienie tkanki tłuszczowej widocznej „gołym okiem” masą mięśniową. Jeżeli chcesz spalić jak najwięcej tkanki mięśniowej, warto rozważyć treningi mieszane polegające na połączenie dynamicznej jogi z innymi aktywnościami np. pływaniem. Oczywiście kluczową rolę odgrywa tutaj sposób odżywiania się osoby trenującej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Muzyka w ćwiczeniach jogi powinna umożliwiać przeżywanie własnych emocji, a także skupienie się na praktyce własnego oddechu
Stanie na rękach i głowie w jodze
Asana stanie na głowie i rękach w jodze to zaawansowane asany, które równomiernie wzmacniają ciało od pleców, przez barki aż po stopy.
Joga i pilates to zbliżone do siebie aktywności, jednak występują pomiędzy nim i pewne kluczowe różnice. Artykuł odpowiada na pytanie czym się różni pilates od jogi