Joanna Jedynak | 28 października 2018
Powszechnie mówi się o korzyściach płynących z praktyki jogi i wiele osób przyznaje, że nosi się z zamiarem rozpoczęcia swej przygody z jogą, ale ciągle coś staje im na drodze. Czasem są to ograniczenia, jakie sami sobie stawiamy (np. nasze kompleksy), a czasem niesprzyjające okoliczności, jakie stawia przed nami przytłaczająca codzienność. Czy rzeczywiście są one faktyczną przeszkodą do regularnych ćwiczeń jogi? Jak odnaleźć w nich motywację?
W ostatnich dziesięcioleciach popularność różnych stylów jogi sięgnęła szczytów. Joga przez swoją uniwersalność przekroczyła wszystkie granice, zagościła na wszystkich kontynentach. Różne tytuły prasowe, zarówno popularne, jak i naukowe, piszą o korzyściach płynących z praktyki jogi. Joga stała się dostępna poprzez prasę, książki, filmy, Internet i przede wszystkim poprzez szkoły jogi. Ich liczba, podobnie, jak liczba nauczycieli jogi z każdym rokiem wzrasta.
Motywacja
Jeśli praktykujesz jogę to wiesz, jak pozytywny wpływ ma ona na twoje życie. A jeżeli jeszcze nie doświadczyłeś jej działania, lub miałeś z nią przypadkowy i krótkotrwały kontakt, pomyśl co dla ciebie może być motywacją do tego, by zacząć przygodę z jogą?
- Lepsza sprawność fizyczna
- Stabilność emocjonalna
- Jasność intelektualna
- Zrównoważona osobowość
- Lepsza organizacja życia
- Zdrowie
- Możliwość spotykania się z ciekawymi ludźmi
A może szukasz rozwiązania na różne dolegliwości zdrowotne lub emocjonalne, takie jak:
- Ból kręgosłupa związany z trybem pracy
- Sztywność barków
- Bóle kolan
- Bóle głowy
- Rwa kulszowa bolesne miesiączki
- Kłopoty z trawieniem
- Obniżone samopoczucie
- Depresja
- Utrata pracy
- Przejście na emeryturę
- Traumatyczne przeżycia
- Stres
- Długotrwałe uczucie lęku
Przeczytaj również: Joga w pracy
W tym joga może Ci pomóc. Regularna praktyka wzmocni Twoje ciało i ducha oraz zmniejszy dolegliwości bólowe. Czy to nie jest wystarczająca zachęta aby wejść na ścieżkę jogi?
Wymówki
Jeżeli powyższe zalety nie stanowią dla Ciebie wystarczającej zachęty do rozpoczęcia praktyki jogi, to znaczy, że masz silne argumenty przeciwne. Przyjrzyjmy się, jakie są najczęściej podawane wymówki.
- Brak czasu
- Problemy zdrowotne
- Wiek
- Brak elastyczności ciała
- Nadmiar pracy lub jej brak
- Małe dzieci
- Zmiany w życiu
- Lęk przed nowym
- Lęk przed ludźmi….
- Lęk przed oceną
Zamień wymówki w motywację
Czy widzisz zależności pomiędzy wymówkami a motywacjami? Każda wymówka jest tak naprawdę czymś co powinno cię zmotywować! W jodze nie ma pośpiechu, ale trzeba zrobić pierwszy krok. A później kolejny, i kolejny… Sprawność fizyczna przychodzi z czasem i daje nam poczucie siły, a stąd już tylko krok do poczucia wewnętrznej mocy.
Niezwykłość jogi polega na tym, że jest uniwersalna i wszechstronna. Dotyczy człowieka w całości. I wiesz, że nie mam tu na myśli tylko ciała. Sfera fizyczna, fizjologiczna, psychologiczna, mentalna i intelektualna są ściśle ze sobą powiązane. Jedna wpływa na drugą i zmienia ją.
Joga daje ci narzędzia byś dociekał, badał, poszukiwał. I choć na początku wydaje ci się, że podążasz tylko za instrukcjami, to w każdym kolejnym ruchu lepiej poznajesz własne ciało, jego ograniczenia i przełamujesz je, poprawiasz koncentrację i odnajdujesz swoje świadome bycie oraz swoją inteligencję. I to ty, zaczniesz znajdować odpowiedzi i rozwiązania na swoje potrzeby. A z czasem odnajdziesz w sobie moc, by dokonywać właściwych dla siebie wyborów.
Tylko jeden krok dzieli Cię od tych wszystkich korzyści, jakie może dać Ci joga – ten pierwszy. Bez niego nie będzie kolejnych. A więc możesz zacząć sam po prostu od tego, że właściwie staniesz w pozycji drzewa, albo przyjdź na zajęcia jogi dla początkujących i zacznij swoją praktykę jogi razem z nami.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Joga dla dzieci
Joga a odchudzanie