| Adam Ramotowski |
Ostatnie lata przynoszą stały wzrost zainteresowania jogą, która stała się niezwykle popularna także w Polsce. Charakter ćwiczeń oraz towarzysząca im filozofia życia sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę formę aktywności.
Co daje joga? Jakie zalety płynął z jej praktyki? Wykształcenie prawidłowej postawy ciała, utrata wagi, zmniejszenie bólu pleców i stawów, poprawa koordynacji ruchowej – lista jest bardzo długa, a korzyści ogromne. W artykule skupiliśmy się na czterech najważniejszych. Chociaż na niektóre efekty trzeba długo poczekać, to zdecydowanie warto.
Joga uczy prawidłowej postawy ciała i pozytywnie wpływa na mięśnie oraz stawy
Jednym z pierwszych widocznych i odczuwalnych skutków praktykowania jogi jest wykształcenie prawidłowej postawy ciała. Wpływ jogi na sylwetkę jest ogromny. Wykonywanie większości asan wymaga wyprostowania pleców i łagodnego wycofania brzucha do kręgosłupa oraz uniesienia klatki piersiowej ze zrelaksowanymi w dół łopatkami. W ten sposób joga wymusza na ćwiczącym zachowanie prawidłowej postawy ciała i wpływa na sylwetkę. Wyrobienie poprawnych nawyków na macie skutkuje przeniesieniem ich także poza nią. Już po kilku zajęciach praktykujący, garbiąc się, zacznie odczuwać dyskomfort. Kształtowanie prawidłowej postawy jest jednym z najważniejszych efektów praktykowania jogi, tym bardziej, że coraz więcej młodych ludzi skarży się na bóle pleców.
Praktyka jogi bardzo korzystnie wpływa także na nasze mięśnie i stawy. Wykonywanie asan ma na celu, między innymi:
- dotlenienie i rozciągnięcie mięśni;
- zmniejszenie napięć i blokad w obrębie mięśni;
- poprawę wytrzymałości mięśniowej;
- zwiększenie ruchomości stawów;
- zwiększenie mobilności;
- poprawę koordynacji;
- uelastycznienie ciała.
Zwiększenie zakresu ruchu stawów oraz odpowiednie rozciągnięcie mięśni ułatwi nam wykonywanie codziennych czynności i sprawi, że będziemy musieli w nie wkładać mniej wysiłku. Wzrośnie nasza efektywność ruchu, rzadziej będą nam natomiast doskwierać bóle stawów i bóle mięśniowe. Ćwiczący lepiej poczuje się w swoim ciele.
Joga odchudza
Celem praktykowania jogi nie jest spalanie kalorii. Nie oznacza to jednak, że podczas ćwiczeń nie uda nam się zgubić zbędnych kilogramów. Chociaż na efekty trzeba poczekać znacznie dłużej niż w przypadku treningu bezpośrednio nastawionego na redukcję wagi, to jednak rezultaty mogą okazać się skuteczniejsze i trwalsze.
Regularna praktyka jogi skutkuje nie tylko wyrzeźbieniem i wysmukleniem sylwetki, ale również zwiększeniem świadomości własnego ciała i pełniejszą jego akceptacją. Osoby praktykujące jogę częściej decydują się na zdrową, zbilansowaną dietę, unikają przetworzonej żywności i prowadzą higieniczny tryb życia. W rezultacie, z czasem mają szansę na osiągnięcie szczupłej, wysportowanej sylwetki i są w mniejszym stopniu narażone na nadwagę czy otyłość.
Więcej na temat odchudzających efektów jogi przeczytasz w artykule: Joga a odchudzanie
Joga reguluje gospodarkę hormonalną oraz ciśnienie krwi
Pozytywny wpływ jogi na prawidłową postawę ciała oraz wypracowanie smukłej sylwetki jest kwestią bezsporną. Wśród zalet jogi wymienić można jednak także mniej oczywiste plusy. Jednym z nich pozostaje wpływ praktyki na gospodarkę hormonalną organizmu oraz układ krążenia.
Pranajamy, ćwiczenia mające na celu spowolnienie oraz zrytmizowanie oddechu, usprawniają pracę gruczołów dokrewnych: przysadki mózgowej, tarczycy, jajników i nadnerczy. Z tego względu joga jest szczególnie polecana kobietom w okresie ciąży (więcej w artykule Joga w ciąży) i menopauzy, gdy wahania hormonów są największe i najbardziej dokuczliwe.
Ćwiczenia oddechowe, stanowiące istotną część praktyki jogi, pozytywnie wpływają również na uregulowanie ciśnienia krwi w organizmie. Systematyczny trening jogi zapewnia lepsze dotlenienie i ułatwia utrzymanie prawidłowego ciśnienia.
Joga niweluje stres, zmniejsza poczucie zmęczenia oraz odpręża
W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o negatywnym wpływie stresu na zdrowie człowieka. Wyniki licznych badań wykazały, że długotrwałe i wzmożone narażenie na stres rzutuje nie tylko na naszą psychikę, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Zmniejszeniu ulega odporność, pojawia się napięcie w ciele, spadkowi ulega koncentracja.
Regularna praktyka jogi pozwala na skuteczną redukcję stresu oraz uczy skutecznego radzenia sobie z nim na co dzień. Statyczne, wykonywane powoli ćwiczenia w połączeniu z głębokim, miarowym oddechem uspokajają, wyciszają i odprężają. Ciało jest rozluźnione i lepiej dotlenione.
W zestawieniu z innymi rodzajami treningu, zajęciami fitness, treningiem interwałowym czy aerobowym, jogę cechuje znacznie niższa intensywność ćwiczeń. W praktyce jogi nie chodzi o ściganie się, walkę z czasem, czy stałe zwiększanie ilości powtórzeń. Sekwencje asan są wykonywane spokojnie i w wolnym tempie. Dzięki temu samo ćwiczenie nie stanowi dla praktykującego źródła stresu i nie naraża go na nadmierne zmęczenie.
Dowiedz się więcej: Joga na stres
Negatywne skutki uprawiania jogi
Lisa zalet wynikających z praktykowania jogi jest bardzo długa. Niezwykle rzadko czy nawet wcale nie wspomina się jednak o wadach jogi. Czy oznacza to, że uprawianie jogi nie wiąże się z żadnymi negatywnymi skutkami? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: właściwie dobrane i prawidłowo wykonywanie ćwiczenia jogi nie przynoszą praktykującemu szkód a jedynie wiele korzyści.
Chociaż jogę zaliczyć należy do najbezpieczniejszych form aktywności, podczas wykonywania sekwencji asan, tak samo jak w czasie innych ćwiczeń, można oczywiście doznać urazu lub nabawić się kontuzji. Ciąża, zaawansowana osteoporoza oraz niektóre schorzenia kręgosłupa mogą stanowić przeciwwskazanie do praktykowania jogi. W takich sytuacjach konieczną pozostaje konsultacja z lekarzem i instruktorem jogi. Odpowiednio wykwalifikowany, doświadczony i posiadający bogatą wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii nauczyciel pomoże dobrać zestaw ćwiczeń odpowiedni do możliwości praktykującego, a także będzie czuwał nad ich prawidłowym wykonywaniem. Niezwykle pomocne mogą okazać się także warsztaty jogi, podczas których praktykujący rozwijają swoje umiejętności i doskonalą technikę.
Aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw, jakie daje praktyka jogi nie trzeba wiele. Wystarczy zapoznać się z naszym planem zajęć i znaleźć odpowiednie zajęcia dla siebie.
Fot. Elżbieta Socharska
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Nie wiesz jak zacząć? Najlepiej od razu, nie czekając do pierwszego, ani na noworoczne postanowienia