| Adam Ramotowski |
Powitanie Słońca jest popularną sekwencją w praktyce jogi. Nawet osoby, które nigdy nie praktykowały zapewne kojarzą ten cykl. Biorąc pod uwagę długą listę korzyści wynikających z regularnego wykonywania Powitania Słońca, jego niezwykła popularność nie powinna nikogo dziwić. Niestety pomimo tak ogromnej popularności, ćwiczenie bardzo często wykonywane jest niepoprawnie. Nie wszyscy wiedzą też, co tak naprawdę daje. Dowiedz się jakie pożytki płyną z praktykowania Surya Namaskar, na co szczególnie warto zwrócić uwagę oraz jakich błędów należy się wystrzegać
Powitanie Słońca – charakterystyka
Jak sama nazwa wskazuje, sekwencję Powitanie Słońca najlepiej praktykować o poranku, z twarzą skierowaną właśnie w stronę wschodzącego słońca, aby pobudzić umysł i ciało. Oczywiście nie oznacza to, że ćwiczenie wykonywane w innych warunkach nie przyniesie pożądanych rezultatów.
Cała sekwencja składa się z kilkunastu pozycji wykonywanych płynnie i w odpowiedniej kolejności . Osoby regularnie praktykujące powinny powtarzać sekwencję co najmniej 6 razy w trakcie jednej sesji. Osoby, które dopiero rozpoczęły praktykę, a także takie, które od dawna nie wykonywały żadnych ćwiczeń powinny ograniczyć się do 3 powtórzeń i stopniowo zwiększać ich liczbę. Sekwencja nie jest skomplikowana, trudna czy bardzo wymagająca, wystarczy poprawnie wykonywać po sobie kilka prostych asan. Bez problemu poradzi sobie z nią nawet początkujący jogin.
Powitanie słońca nie jest odpowiednie dla kobiet w ciąży oraz osób, które borykają się z problemami kręgosłupa, kości lub stawów. Jeśli masz wątpliwości czy jest to ćwiczenie odpowiednie dla ciebie, skonsultuj się najpierw z nauczycielem jogi.
Surya Namaskar, czyli korzyści z jogi Powitania Słońca
Przede wszystkim Surya Namaskar posiada niezwykle korzystny wpływ na nasz kręgosłup, wzmacnia, rozciąga i uelastycznia mięśnie przykręgosłupowe. Sekwencja poprawia również krążenie, reguluje oddech i pracę gruczołów wewnętrznych, usprawnia proces trawienia i wchłaniania, oczyszcza organizm z toksyn, zwiększa siłę oraz elastyczność mięśni i stawów, koi nerwy, uspokaja, poprawia samopoczucie oraz podnosi jakość snu. Ćwiczenie wykonywane rano pobudzi cię, doda energii i pozytywnie nastroi, praktykowane w ciągu dnia zresetuje umysł, dotlenia organizm, rozluźni i zrelaksuje ciało.
Powitanie Słońca – przydatne wskazówki
Aby uniknąć dyskomfortu nigdy nie praktykuj jogi bezpośrednio po posiłku. Także w przypadku Powitania Słońca ważny jest pewien odstęp czasowy. Przerwa po obfitym posiłku powinna wynosić trzy godziny a po lekkim godzinę. Zanim udasz się na zajęcia opróżnij też pęcherz.
Wykonanie każdej z dwunastu pozycji należących do sekwencji Powitanie Słońca powinno zająć kilka sekund. W zależności od rezultatów, które chcemy osiągnąć, możliwe jest skracanie lub wydłużanie tego czasu. Jeśli zależy nam na rozluźnieniu i zrelaksowaniu ciała możemy wykonywać pozycje w wolniejszym tempie. Jeśli, natomiast, chcemy poprawić kondycję fizyczną powinniśmy przyspieszyć je. W Powitaniu Słońca nie chodzi o ściganie się z czasem lub wykonywanie morderczej ilości powtórzeń. Najważniejsze, aby ruch był “wykończony”, a pozycje wykonywane poprawnie.
Bardzo ważny w trakcie całego ćwiczenia jest prawidłowy, głęboki oddech. Wdech powinien być wykonywany w momencie rozciągania, rozluźniania mięśni, a wydech w momencie ich ściągania, zginania. Ważne, aby wdychać i wydychać powietrze nosem a nie ustami.
Równie istotny znaczenie jak oddech ma zakres wykonywanych ruchów. Pamiętaj, aby w każdej pozycji rozciągać się jedynie na tyle, na ile możesz, bez nadmiernego forsowania się. Jeżeli dalsze naciąganie danej partii ciała wiąże się z dyskomfortem lub bólem, zatrzymaj się. Następnego dnia z pewnością będziesz mógł posunąć się trochę dalej. Jeśli po wykonaniu jednego cyklu czujesz potrzebę odpoczynku, śmiało możesz sobie na to pozwolić. Wykorzystaj przerwę na głęboki oddech i koncentrację.
Powitanie Słońca doskonale rozluźnia i uelastycznia zesztywniałe ciało oraz stymuluje krążenie krwi, dlatego świetnie sprawdzi się jako rozgrzewka przed wykonywaniem kolejnych asan.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Joga – jak zacząć?
Nie wiesz jak zacząć? Najlepiej od razu, nie czekając do pierwszego, ani na noworoczne postanowienia… Czytaj więcej >
Jak zacząć ćwiczyć, gdy ciągle coś staje ci na drodze? Jak odkryć, że wszytkie wymówki to faktyczna motywacja… Czytaj więcej >
Jak wybrać strój do jogi?
Wybór ubrań do jogi w sklepach jest ogromny, ale jak wybrać ten odpowiedni. Lepsze są legginsy czy spodenki?… Czytaj więcej >
Joga w ciąży
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży? Jeśli tak, to jak praktykować bezpiecznie… Czytaj więcej >