| Adam Ramotowski |

Jest jedną z ośmiu dyscyplin jogi, prowadzącą do poznania ciała i umysłu praktykującego. Powinna być wprowadzana dopiero po opanowaniu podstawowych asan-pozycji jogi, takich jak stanie na głowie, pozycji psa z głową do dołu oraz świecy. Ciało powinno być odpowiednio przygotowane w asanach, wrażliwe na subtelne bodźce towarzyszące świadomemu oddechowi , tak aby było możliwe prowadzenie strumieni wdechu i wydechu we właściwym kierunku.
Doświadczenie wyniesione z pozycji relaksowych pozwoli kontrolować i rozluźniać przeponę niezbędną do prawidłowego oddechu. Pranayama jest jedną z głównych praktyk, która harmonizuje sferę fizyczną i psychiczną .
Pranayama, czyli kontrola oddechu
Termin pranayama powstał z połączenia dwóch terminów sanskryckich: „prana” i „ayama”, prana oznacza – energia, ayama- rozprzestrzenianie. Bezpośrednio można to rozumieć jako „ kontrolę energii życiowej” , lub „ rozprzestrzenianie się prany- energii życiowej”. Pranajama jest najczęściej rozumiana jako praktyka mająca na celu uzyskanie pełnej kontroli prany we własnym ciele. Dokonuje się tego za pomocą różnorodnych technik oddychania . Wbrew pozorom, pranayama jest sztuką, która wymaga odpowiedniego przygotowania i nauki. Praktyka pranajamy wymaga wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, psychologii, oraz filozofii jogi. Wszystko po to, aby doskonalić technikę i lepiej zrozumieć fizjologiczne i psychologiczne procesy, które występują podczas praktykowania pranajamy. Pranayamę dzieli się na wymuszoną ( podpartą różnymi technikami) oraz swobodną Większość rodzajów pranayamy praktykuje się siedząc z wyprostowanym kręgosłupem, na przykład w pozycji ze skrzyżowanymi nogami lub w pozycji lotosu.
Skutki nieprawidłowego oddychania
Źródłem wielu chorób i różnego rodzaju zaburzeń psychicznych możne być nieprawidłowy oddech. Mogą pojawić się niedobory energii życiowej lub zaburzenie jej przepływu w organizmie. Jak wyżej wspomniano, energię można kontrolować dzięki właściwym technikom oddychania . Praktyki pranayamy służą więc jako bezpośrednie, naturalne narzędzie, które może służyć do poprawy funkcjonowania i wspomagać w uzyskaniu stanu psychicznej równowagi. Kontrola oddechu jest jedną z najskuteczniejszych metod wpływania na życiową energię. Oddychanie, wielu osobom kojarzy się z naturalnym, oczywistym i łatwym procesem. Jednakże niektóre osoby nie potrafią prawidłowo oddychać. Wpływ na to mają nawyki , długotrwały stres , brak odpoczynku, utrzymujące się napięcia, a także zaburzenia snu. Niesie to również realne zagrożenia dla zdrowia, takie jak: przewlekłe zmęczenie, zmniejszenie objętości płuc, zaburzenia układu krążenia i problemy z sercem. Osoby mające problemy ze swobodnym oddechem i narzekają na zadyszkę nawet przy wykonywaniu nieobciążających fizycznie czynności, powinny rozważyć zajęcia z pranayamy. Stresujące życie prowadzi do spłycenia oddechu, zesztywnienia płuc niezdolnych do pobrania z wdechem odpowiedniej ilości powietrza. W ten sposób nieświadomie rozwija się nawyki ograniczające przepływ prany. Na szczęście można temu zapobiec.
4 etapy pranayamy, czyli sztuki oddechu w jodze
Czwartą dyscypliną jogi jest pranajama, która polega się na nauce fizjologicznego, swobodnego i naturalnego oddechu. Samo uświadomienie sobie jak ważny jest oddech i jak wpływa on na ciało i umysł to pierwszy krok do wdrożenia się w techniki pranajamy w jodze. Pranajama i jej dynamika oddechu, opiera się na czterech głównych filarach:
- wdechu
- zatrzymania powietrza po wdechu
- wydechu
- zatrzymania powietrza po wydechu
Pranayama to inaczej nauka kontroli oddechu. Pozwala poznać wszystkie etapy oddychania i zwrócić uwagę na ich właściwe wykonywanie.
Inne korzyści płynące z uprawiania pranayamy
Na poziomie fizycznym za pomocą jej technik można wzmocnić system nerwowy, a także cały układ oddechowy. Dzięki temu, organizm staje się lepiej dotleniony i bardziej wytrzymały pod kątem wydolnościowym. Regularna praktyka może stymulować układ przywspółczulny. Dzięki umiejętności specyficznego oddychania można bardzo szybko się uspokoić- wyciszyć, ale także do energetyzować. Praktyka świadomego oddechu zmienia wzorce oddechowe, pozwala zrelaksować się i odprężyć . Pranajama sprawia, że stajemy się wyciszeni skupieni, zrelaksowani i zdrowi.
Zajęcia Pranayamy w Szkole Joga Foksal i Bracka w Warszawie
Jeśli chodzi o zajęcia jogi i naukę pranyjamy, najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela w renomowanej szkole. Wiele szkół jogi oferuje ją w ramach swego planu zajęć. Zajęcia odbywają się zazwyczaj w kameralnych grupach, w których instruktor może poświęcić maksimum uwagi i swojego czasu każdemu uczestnikowi. Zwróci uwagę na istotne szczegóły i bezpiecznie poprowadzi uczestników dalej, do zaawansowanych technik. Ponad 110 sesji tygodniowo w Szkole Jogi Foksal i Bracka, pozwoli każdej zainteresowanej osobie wybrać odpowiednią dla siebie godzinę, dostosowaną do swego planu dnia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ

Nie wiesz jak zacząć uprawiać jogę? Najlepiej od razu, nie czekając do pierwszego, ani na noworoczne postanowienia
Czytaj więcej o tym, jak zacząć ćwiczyć jogę
Jak zacząć ćwiczyć, gdy ciągle coś staje ci na drodze? Jak odkryć, że wszytkie wymówki to faktyczna motywacja
Przeczytaj o wymówkach i motywacjach do ćwiczenia
Wybór ubrań do jogi w sklepach jest ogromny, ale jak wybrać ten odpowiedni. Lepsze są legginsy czy spodenki?
Czytaj więcej o stroju do jogi
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży? Jeśli tak, to jak praktykować bezpiecznie. Przeczytaj więcej o tym, jak ćwiczyc w ciąży i po porodzie