| Adam Ramotowski |
Sirsasana, w języku polskim oznacza stanie na głowie (sirsa – głowa, asana – pozycja). To asana przeznaczona dla osób które mają za sobą pewne doświadczenie w jodze. Należy ona do grupy pozycji odwróconych. Wymaga ogólnej koordynacji różnych części ciała w działaniu. Oddziałuje na sferę fizyczną, fizjologiczną i psychiczną. Buduje równowagę psychofizyczną, a także doskonale energetyzuje. Poprawia wydolność wielu systemów, w tym krwionośnego, oddechowego i hormonalnego. Ucząc się tej asany zwracamy uwagę na prawidłowe ustawienie ciała.
Charakterystyka pozycji jogi stania na głowie
Stanie na głowie to asana wymagająca sprawności, poczucia równowagi i kontroli nad swoim ciałem, oraz koncentracji – skupienia. Asana, w zależności od doświadczenia praktykującego może być wykonywana do 30 minut, niemniej jednak dla początkującego utrzymanie pozycji przez chociażby 5 minut należy uznać za satysfakcjonujące i absolutnie wystarczające. Pierwsze próby odbywają się w pobliżu ściany, tak aby zapewnić uczącemu się poczucie bezpieczeństwa. Chociaż upadek na podłogę jest zupełnie niegroźny, niejako wpisany w proces uczenia się sirsasany i warto mieć takie doświadczenie za sobą oswajając się z lękiem. Podczas stania na głowie, łopatki, powinny być unoszone i dociśnięte do tylnych żeber, nogi silne i idealnie wyprostowane, łokcie dociśnięte do podłoża, ramiona ustawione pionowo, a barki wysoko uniesione.
Ćwiczenia przygotowujące do stania na głowie
Stanie na głowie wymaga nie tylko kondycji i umiejętności ale również predyspozycji psychicznych. Stanie na głowie odradzane jest w okresie przewlekłego stresu, menstruacji, stanach zapalnych, nadciśnieniu i poważnych wadach wzroku. Stosuje się także alternatywne formy, np. wiszenie na linie.
Doskonałe asany przygotowujące do wykonania stania na głowie to, między innymi: pies z głową w dół, uttanasana, gomukhasana oraz skręty. Wpływają one na wzmacnianie ud i zwiększenie elastyczności , wzmocnienie mięśni barków i pleców, właściwe przygotowanie nóg i ogólne wzmocnienie siły i mobilności całego ciała. Stanie na głowie polecane jest osobom, które opanowały wyżej wymienione asany i kolejnym krokiem do następnego poziomu zaawansowania.
O czym należy pamiętać przy próbie stania na głowie
Przy wykonaniu stania na głowie trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ta asana powinna być wykonywana w skupieniu bez gwałtownych ruchów. Nie można zapominać o właściwym oddychaniu i utrzymywaniu pełnej kontroli nad własnym ciałem.
Joga stanie na głowie – na co zwrócić uwagę
- Równomierne rozłożenie wagi swojego ciała poprzez dokładne i symetryczne ułożenie głowy, nadgarstków i przedramion.
- Precyzyjne wykonywanie i wnikliwą obserwacją ciała od głowy do stóp
- Utrzymanie pionu i obserwacja oddechu i fluktuacji umysłu
Nieprawidłowe ułożenie głowy podczas stania na głowie może spowodować ból szyi. Kręgosłup nie jest przyzwyczajony do utrzymania ciężaru całego ciała w tej konfiguracji, chociaż jego możliwości w tym zakresie znacznie przekraczają ciężar ciała. Najbezpieczniejszym podejściem do wykonania tej dość trudnej asany jest prawidłowe budowanie pozycji od samych podstaw. Warto również realnie oceniać swoje możliwości. Osoba wykonująca stanie na głowie musi mieć siłę i właściwe skupienie aby w bezpieczny sposób wejść i wyjść z tej pozycji. Osoby, które w przeszłości miały poważniejszy uraz szyi, powinny zasięgnąć porady nauczyciela jogi przed podjęciem decyzji o próbie stania na głowie.
Korzyści płynące z jogi śirszasana
Stanie na głowie, chociaż nie zalicza się do najłatwiejszych asan, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wpływa pozytywnie zarówno na ciało jak i umysł. Pozwala na odnalezienie spokoju i harmonii. Łagodzi stres i zmniejsza stany depresyjne. Skutecznie pobudza przysadkę mózgową i szyszynkę (dostarcza świeżą krew do tych obszarów). Stanie na głowie wzmacnia również ramiona, mięśnie nóg i kręgosłupa. Poprawia wydolność i zwiększa pojemność płuc. Ma wpływ na poprawę metabolizmu.
Jest w stanie łagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy i andropauzy Jest skuteczną, naturalną terapią dla osób zmagających się z astma i przewlekłym zapaleniem zatok. Jest korzystna w przebiegu leczenia bezpłodności i zmniejsza dyskomfort związany z bezsennością.
Dlaczego warto spróbować stania na rękach w jodze ?
Stanie na rękach również zalicza się do pozycji odwróconych. Od stania na głowie różni się zarówno podejściem do wykonania asany, a także zdjęciem obciążenia z obszaru szyi i przeniesienia go na ręce.
Korzyści jogi stania na rękach:
- Wzmacnia całe ciało
- Dodaje energii i poprawia samopoczucie (może być stosowane rano)
- Poprawia krążenie
- Przyspiesza trawienie
Większość pozycji odwróconych w jodze jest przeznaczona dla osób, które opanowały jej podstawy. Uzyskanie prawidłowej asany stania na głowie i stania na rękach oprócz realnych korzyści zdrowotnych, przynosi ogrom satysfakcji i zbliża do kolejnych, bardziej zaawansowanych asan w jodze.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Nie wiesz jak zacząć uprawiać jogę? Najlepiej od razu, nie czekając do pierwszego, ani na noworoczne postanowienia
Czytaj więcej o tym, jak zacząć ćwiczyć jogę
Jak zacząć ćwiczyć, gdy ciągle coś staje ci na drodze? Jak odkryć, że wszytkie wymówki to faktyczna motywacja
Przeczytaj o wymówkach i motywacjach do ćwiczenia
Wybór ubrań do jogi w sklepach jest ogromny, ale jak wybrać ten odpowiedni. Lepsze są legginsy czy spodenki?
Czytaj więcej o stroju do jogi
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży? Jeśli tak, to jak praktykować bezpiecznie. Przeczytaj więcej o tym, jak ćwiczyc w ciąży i po porodzie