| Adam Ramotowski |
Pies z głową w dół, poza tym, że jest jedną z najbardziej znanych pozycji, zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących, jest jednocześnie jednym z najlepszych sposobów na ocenę postępów w jodze dla uczestników zajęć. Pozycja psa z głową w dół wzmacnia organizm zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Dzięki tej pozycji można poznać własne możliwości – silne strony i ograniczenia.
Charakterystyka pozycji psa z głową w dół
Adho mukha śvānāsana , czyli pozycja psa z głową w dół, wymaga zarówno siły, jak i elastyczności. Uczy stabilności i docenienia holistycznych właściwości własnego ciała. Chociaż z pozoru, ta asana wydaje się wyjątkowo prosta do wykonania, pies z głową w dół wymaga jednak właściwego przygotowania merytorycznego i psychicznego. Osoby, które spędzają większość dnia w zgarbionej pozycji np. przed komputerem mogą mieć trudności z zachowaniem równowagi. Mięśnie ich ramion są z reguły mało elastyczne a pozycja , w której nogi prostowane są do granic możliwości , może być ogromnym wyzwaniem.
Prawidłowa postawa ciała, której uczy joga pozycja psa z głową w dół, wymaga właściwego ułożenia ciała. Plecy nie mogą być zaokrąglone, a kolana powinny być wyprostowane. Pies z głową w dół poprawia działanie układu nerwowego i minimalizuje bóle kręgosłupa. Ta pozycja jest zarówno wzmocnieniem jak i odpoczynkiem. Na początku, może trwać około pięciu oddechów. Daje to wystarczająco dużo czasu na refleksję i zastosowanie się do wskazówek nauczyciela, które pomogą poprawić pozycję. Patrząc z boku na pozycję psa z głową w dół, można zauważyć dążenie ciała do uzyskania kąta prostego, którego środkiem są biodra i miednica a promieniami kręgosłup, ramiona i dłonie oraz nogi.
Nie bez znaczenia jest również rozluźnienie wzroku i prawidłowe ułożenie dłoni oraz stóp na macie.
Pozycja pies z głową w dół krok po kroku
Aby wejść w klasyczną pozycję (joga pies), należy zacząć od skłonu virasany (pozycji dziecka) z wyciągniętymi rękami przed sobą. W następnym kroku, należy odsunąć od siebie ręce, utrzymując dłonie równolegle do krawędzi maty. Dla uzyskania komfortu można lekko obrócić ręce, co powinno pozwolić na optymalne ułożenie ramion. Następnie należy napiąć mięśnie górnych części ramienia. Podczas wdechu trzeba odciągnąć się do rąk i nóg, utrzymując stopy oddalone od siebie. Podczas wydechu biodra powinny skierować się do góry. Powinno się sprawdzić ustawienie swoich stóp – powinny być ułożone równolegle do siebie. Prawidłowe wykonanie psa z głową w dół pozwala na odnalezienie harmonii, czujności i relaksu. Do psa z głową w dół można harmonijnie przejść również z psa z głową w górze.
Joga pies z głową w dół – kolejne kroki:
- Trzymając całe dłonie na macie, należy wykonać pewny krok do tyłu. Przy wydechu, powinno się podwinąć palce stóp i przenieść biodra – w górę i w tył.
- Kolana należy podnieść z maty i unieść w górę. Warto skupić się na tym aby kolana były wyprostowane. Na początku może to co prawda sprawiać kłopot, ale wraz z dalszą praktyką jogi będzie stawać się łatwiejsze. Stopy powinny być równomiernie oparte na podłodze.
- W kolejnym kroku, warto skupić się na jak najwyższym uniesieniu bioder w górę. Następnie powinno się rozciągnąć tułów delikatnie opuszczając klatkę piersiową i głowę w stronę maty. Na tym etapie cały czas trzeba pamiętać o wyprostowaniu kolan i łokci. Pośladki powinny być maksymalnie uniesione, a łopatki skierowane w stronę tylnych żeber i do pośladków.
- Ostatnim krokiem jest rozluźnienie mięśni szyi i wyciągnięcie całego ciała – podobnie jak w przypadku przeciągania się. Warto pamiętać o kontroli oddechu. Powinna ona odbywać się przez nos przy zamkniętych ustach.
Korzyści płynące z pozycji psa w jodze
Pozycja psa w jodze przynosi wymierne, wielopłaszczyznowe korzyści. Jej prawidłowe wykonanie pozwala na przywrócenie energii, nawet podczas wyczerpania fizycznego. Pod kątem fizycznym, pomaga wzmocnić i ukształtować nogi, zmniejszyć sztywność ramion i spowolnić bicie serca.
Joga pozycja psa zalety pozycji:
- w znacznym zakresie wzmacnia ramiona i górną część ciała
- rozciąga ścięgna podkolanowe i łydki
- wzmacnia i uelastycznia całe nogi
- sprzyja poprawie trawienia
- może zapobiegać osteoporozie
- u kobiet – może łagodzić PMS, przykre objawy menopauzy i zmniejszać bóle menstruacyjne
Joga pies z głową w dół przeciwwskazania:
- Przebyty udar mózgu
- Kontuzja ramienia
Pozycja psa joga – co może sprawić kłopot z jej wykonaniem? Oprócz przeszkód fizycznych w postaci wyżej wymienionych chorób i ewentualnych kontuzji, warto wymienić również ograniczenia fizyczne wynikające z braku możliwości postawienia całej powierzchni stopy na macie i trudności w osiągnięciu dostatecznego zgięcia w biodrach. Z tymi kłopotami zmagają się najczęściej osoby początkujące. W zależności od zaleceń instruktora, aby osiągnąć prawidłową pozycję można dla ułatwienia wykorzystać kostki do jogi i podstawić je pod stopy lub pod dłonie, lub wykonać pozycję z liną na biodrach.
Pies z głową w dół jest zaliczany do jednych z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych asan. Działa na cały organizm – wzmacnia ramiona, ręce i całe nogi. Ma wpływ na prawidłowe rozciąganie mięśni , wydłuża kręgosłup i rozszerza klatkę piersiową. Dążenie do uzyskania perfekcyjnej pozycji powinno być priorytetem każdej osoby uprawiającej jogę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Nie wiesz jak zacząć uprawiać jogę? Najlepiej od razu, nie czekając do pierwszego, ani na noworoczne postanowienia
Czytaj więcej o tym, jak zacząć ćwiczyć jogę
Jak zacząć ćwiczyć, gdy ciągle coś staje ci na drodze? Jak odkryć, że wszytkie wymówki to faktyczna motywacja
Przeczytaj o wymówkach i motywacjach do ćwiczenia
Wybór ubrań do jogi w sklepach jest ogromny, ale jak wybrać ten odpowiedni. Lepsze są legginsy czy spodenki?
Czytaj więcej o stroju do jogi
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży? Jeśli tak, to jak praktykować bezpiecznie. Przeczytaj więcej o tym, jak ćwiczyc w ciąży i po porodzie