| Adam Ramotowski |

Niektórym zajęciom jogi towarzyszy kojąca, harmonijna muzyka, która jak sądzą praktykujący wpływa na poprawę skupienia. Relaksujące, delikatne dźwięki są według wielu ekspertów wyjątkowo korzystne dla psychiki. Na zajęciach można usłyszeć delikatne dźwięki, idealnie dopasowane do rodzaju praktykowanej jogi . Znacznie częściej jednak, jogę ćwiczy się w całkowitej ciszy.
Wszystko po to, aby nie rozpraszać się, a także po to, aby wycofać zmysły, stwarzając warunki do pojawienia się stanu medytacji.
W ciszy czy z muzyką?
Podczas gdy niektórzy wolą ćwiczyć jogę w całkowitej ciszy, inni chętniej praktykują jogę z relaksującą muzyką w tle. Muzyka do ćwiczeń może mieć wpływ na nastrój, emocje i pomagać w osiągnięciu staniu skupienia, skupienia na muzyce. Jednak zaangażowanie zmysłów w czasie słuchania sprawia, że mniej uwagi trafia do ciała praktykującego jogę i prowadzi do mniej refleksyjnej i mechanicznej pracy w asanach.
Niezależnie od tego gdzie ćwiczymy jogę – w szkole, czy w domu, poddawani jesteśmy stałemu dopływowi bodźców z zewnątrz, a to nie sprzyja utrzymaniu spokoju i koncentracji. Osoby zaawansowane w jodze potrafią całkowicie „wyłączyć” się .
Muzyka do jogi – dokonanie wyboru
Jeżeli musisz słuchać muzyki to zależności od rodzaju jogi – należy dopasować do niej tempo utworów muzycznych. Joga ma wiele odmian, niektóre są dynamiczne i różnorodne, polegające na szybkiej zmianie asan . Inne skupiają się na wolniejszym rytmie zmian i mają bardziej stateczny charakter. Niemniej jednak, niezależnie od praktykowanego rodzaju jogi, utwór muzyczny powinien być wolniejszy, niż chociażby przypadku muzyki stosowanej do aerobiku. Należy również zwrócić uwagę na instrumenty wykorzystywane w muzyce do jogi i ogólną melodię.
Muzyka = ruch
Większość rodzajów jogi charakteryzuje się płynnymi, powolnymi i harmonijnymi ruchami ciała. Tło muzyczne powinno mieć więc tę samą melodię .
Czasami muzyka może rozpraszać – wtedy warto zmienić jej rodzaj lub całkowicie z niej zrezygnować. Najważniejsze w jodze jest pełne skupienie. Muzyka do jogi powinna pomagać osiągnąć ten stan. Jeśli podczas wykonywania ćwiczeń zauważy się, że muzyka zaczyna grać pierwsze skrzypce, zamiast być tłem, warto zastanowić się nad zmianą , zmniejszeniem jej głośności lub całkowitym jej wyłączeniem.
Skupienie a muzyka do jogi
Muzyka do jogi najczęściej opiera swoje brzmienie na instrumentach – pozbawiona jest tekstu. Wynika to z faktu, że wokal w utworze muzycznym może rozpraszać i odwracać uwagę ćwiczących. W przeciwieństwie do muzyki rozbrzmiewającej na siłowni lub zajęciach z aerobiku, muzyka do jogi pełni rolę tła, czasami narzuca tempo wykonywanych ruchów ciała. Najczęściej wybieranymi odmianami muzycznymi są indyjskie i wschodnie utwory instrumentalne. Popularnością cieszą się również nagrania realistycznych odgłosów natury – deszczu, przepływającej wody, szumu morza. Można również spotkać zwolenników muzyki chillout o stałym wzorcu rytmu.
Tak naprawdę wybór odpowiedniej muzyki do jogi jest uzależniony od indywidualnych preferencji. W przypadku praktyki domowej panuje pełna dowolność. Można testować różne style i znaleźć ten, który będzie najbardziej odpowiedni. W przypadku zajęć w grupie, instruktor stawia zazwyczaj na „klasykę” i wybiera muzykę, która jest najbardziej uniwersalna. Muzyka do jogi, w zależności od jej rodzaju może wyciszyć i ułatwić wprowadzenie w stan medytacji, lub odwrotnie – energetyzować i wspomagać rytmikę ciała. Uczęszczając z zajęcia z jogi, kwestią muzyki nie należy się przejmować.
Najczęściej instruktor jogi dba o całokształt działań związanych ze stworzeniem właściwego dla uczestników nastroju, który sprzyja zarówno aspektom medytacyjnym jak i fizycznym i jest idealnie dopasowany do rodzaju jogi. Jeśli natomiast jest się entuzjastą ćwiczeń we własnych czterech ścianach, warto wybrać inspirującą muzykę, która pomoże w ćwiczeniach podczas sesji jogi. Na rynku jest wiele gotowych składanek muzycznych do słuchania podczas jogi. Wybór właściwego brzmienia nie powinien więc nikomu sprawić problemu.
Joga z muzyką, czy bez? Konkluzje
Należy to pozostawić osądowi i doświadczeniom praktykujących. Dla początkujących będzie „podporą” dla rozchwianego umysłu, średnio zaawansowani docenią ciszę, a zaawansowani stan ciszy już osiągnęli.
„Joga jest jak muzyka, rytm ciała, melodia umysłu i harmonia duszy tworzą symfonię życia” stwierdził B.K.S. Iyengar, wielki Guru od którego uczymy się jogi, ćwicząc w skupieniu i w ciszy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ

Nie wiesz jak zacząć uprawiać jogę? Najlepiej od razu, nie czekając do pierwszego, ani na noworoczne postanowienia
Czytaj więcej o tym, jak zacząć ćwiczyć jogę
Jak zacząć ćwiczyć, gdy ciągle coś staje ci na drodze? Jak odkryć, że wszytkie wymówki to faktyczna motywacja
Przeczytaj o wymówkach i motywacjach do ćwiczenia
Wybór ubrań do jogi w sklepach jest ogromny, ale jak wybrać ten odpowiedni. Lepsze są legginsy czy spodenki?
Czytaj więcej o stroju do jogi
Czy można ćwiczyć jogę w ciąży? Jeśli tak, to jak praktykować bezpiecznie. Przeczytaj więcej o tym, jak ćwiczyc w ciąży i po porodzie